TR
TR
EN
WHF ve UEFA’nın 2014 yılında ortaklaşa başlattıkları ‘Şehirdeki Çocuklar’ projesiyle, çocuklara futbol gibi eğlenceli oyun sporları yapma imkanı sunarak, fiziksel aktivitenin önemine vurgu yapmak ve bir ömür boyu sürebilecek sağlıklı alışkanlıklar kazandırmak amaçlanmaktadır.
RAPORU İNDİR
Kendisini kalp damar hastalıklarına karşı mücadele etmeye adayan küresel bir teşkilat olan Dünya Kalp Federasyonu (WHF), insanları daha aktif olma ve futbol oynama konusunda teşvik edecek inisiyatifler geliştirmek üzere birkaç yıldır UEFA ile ortaklaşa çalışıyor.
Şehirdeki Çocuklar kampanyası, dünya genelindeki bir numaralı ölüm nedeni olan kalp damar hastalıklarına ilişkin başlıca değiştirilebilir risk faktörlerinden biri olan fiziksel hareketsizlik sorunu ile baş etmek üzere oluşturulmuştur. Erken yaşlarda sağlıklı alışkanlıklar edinmek, bütün bir ömür boyunca sağlıklı kalmak için elzemdir. Büyük bir şehirde aktif olmak zor olabilmektedir; işte tam da bu nedenle programımız, düşük gelirli kentsel mahallelerde yaşayan (7-12 yaş arası) çocukları ve gençleri fiziksel aktivite seviyelerini arttırmak üzere teşvik etmek için özel olarak tasarlanmıştır.
Şehirdeki Çocuklar, öncelikle İspanya ve Romanya, ardından da Slovenya tarafından ilk pilot uygulamaları gerçekleştirilen Avrupa seviyesinde yürütülen bir projedir. Bu ülkelerde, seçilen mahallelerden çocuklar ve ebeveynler, fiziksel aktivite önündeki engelleri tespit etmek üzere tasarlanan bir ankete katılım göstermiş ve bu engelleri ele alan maliyet etkin müdahaleler uygulanmıştır. Birleşik Krallık'ta ek çalışmalar yürütülmüştür.
Türkiye'de, WHF'nin ulusal bir üyesi olan Türk Kalp Vakfı, projeyi Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (HUBESYO), Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) ile Şişli Belediyesi (ŞB) ve Şişli İlçe Milli eğitim Müdürlüğü (ŞİMEM) gibi devlet ortaklarının katılımıyla Şişli (İstanbul) ilçesinde yürütmektedir. 2016 baharında, Türk Kalp Vakfı, hedef gruptaki fiziksel aktivite seviyesini arttırmak için ilgili istatistikleri, engelleri ve itici güçleri tespit etme amacıyla çocuklardaki fiziksel aktivite ile ilgili verileri ve literatürü inceleyen bir raporun koordinasyonunu da yürütmüştür.
GALERİYE GİT